• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ilgazsaraycik
  • https://twitter.com/ilgazsaraycik
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!
Üyelik Girişi
Gönderin Yayınlayalım
Takvim
Reklam Alanı
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!

Köyümüz Hakkında

Tarihçe

Köyün geçmişiyle ilgili net bir bilgi olmasa da köyde bulunan tarihi eserlerden ve isimlerden (kümetler, gavur fırını, asarın kaş, kayadaki mezarlık, yaşlı kırmızı dut ağaçları,kürt mezarlıkları,, ve köyde tarihlerden kalma saklı kale vardır. ve kalenin içinde ne oldugu belli değildir, ayrıca girilemez. birçok sayıda TUZAK olduguda bilinir.) tarihinin çok eskiye dayandığı söylenebilir. Zaten Anadolu'da Saraycık ismi taşıyan köylerin, tarihinin çok eski çağlara dayandığını gösteren bu tür tarihi bulgulara atfen Saraycık ismiyle anıldığı görülmektedir,

Köyümüzün Geçmişi

Köy halkının daha önce Kale köyünde ikamet ettiği, zamanla artan vergilerden dolayı hayvanlarını daha sapa bir yer olan şimdiki köy yerinde besledikleri ve zamanla buraya yerleştikleri şeklinde rivayetler vardır. Saraycık Köyü 1987 yılında büyük bir yangın geçirmiştir. Çok sayıda ahşap ev, samanlık ve ahır yanarak kül olmuştur. Yanan evlerin yerine Afet İşleri Genel Müdürlüğünce prefabrik konutlar yapılarak köylülere sunulmuştur. Bu yangından sonra da değişik tarihlerde birçok yangın yaşanmıştır.

Kültür

köy Ilgaz ilçe merkezine 21 km mesafede olduğu için geleneksel Ilgaz Kadın Çayırı Kültür ve Turizm Festivali'nde destekleyici köy olmakla birlikte bu tür kültürel ve sosyal faaliyetlerde köy önemli bir yer teşkil eder. Ayrıca köy dernekler vasıtasıyla çeşitli yer ve mekanlarda eğlence ve organizasyonlarda aktif rol oynar. Çankırı Dernekler Federasyonu üyesi olan Halil İbrahim KAYACI başkanlığındaki Saraycık Köyü Yardımlaşma Derneği tarafından her sene köyde pilav günü düzenlenir. Ayrıca Darıca Kültür Ve Yardımlaşma Derneği organizatörlüğünde çeşitli aktivitelerde bulunmaktadır.

Coğrafya

Çankırı iline 71 km, Ilgaz ilçesine 21 km uzaklıkta ve Kastamonu ili Tosya ilçesi ile sınır komşusudur. Etrafı yüksek ve çam ağaçlarıyla kaplı dağlarla çevrili olan köy yerleşimi uçtan uca köyü geçen çaya paralel olarak uzanmaktadır. köyün yaylasının yanında YILDIZ TEPE KAYAK MERKEZİ vardır.. VE KAYAK MERKEZİNİN YERİNİN arazisi saraycık köyünün oldugu bilinir.........

Orman

Saraycık köyü orman içerisinde bir köydür. Köyün kuzeyinde köy korusu vardır. Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü tarafından köy girişinde Saraycık Ağaçlandırma Alanında genç kuşak ormanların yetiştirilmesine çalışılmaktadır. Ilgaz Orman İşletmesi tarafından her yıl belirlenen ormanlık alanlarda kesim yapılmaktadır. Bu işlerde köy halkı çalışarak ekonomiye katkı da sağlamaktadır.

Su

Köy, tüm eski uygarlıklarda rastlandığı şekilde, akarsu yatağı boyunca kurulmuştur. Köyden geçen çay sulamada kullanılmaktadır. Çaydan gelen suyun bir kısmı köye döşenen ark ile tarla ve bahçelerin sulanmasında kullanılmaktadır. İçme suyu şebekesi için köyün üstünde depo vardır. Depodan evlere su yükseklik farkından faydalanarak ulaştırılmaktadır. Depoda elektrik enerjisi kullanılmamaktadır. Ayrıca köy içerisinde çok sayıda (12 civarı) pınardan da su sağlanabilmektedir.

İklim

Köyün iklimi, sıcaklık karakteristikleri bakımından karasal iklimine benzemekle birlikte yağış açısından karadeniz iklimi özelliklerine daha yakındır. Özellikle karadeniz iklimi geçiş özelliklerine rastlanılmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2018

130

2007

300

2000

500

1997

700

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.geniş tarım alanları yoktur,genelde ormanlar yakılarak ya da ağaçlar kesilip talan edilerek tarım alanları açılmıştır (avluçi, sırt gibi) ve bundan dolayı çok verimli değildir. Tarıma en elverişli yerler köyün içinden geçen çay boyunca ekilen arazilerdir. Fasulye ağrılıklı olmak üzere -ki barbunyası çok lezzetlidir- patates, kabak, biber, marul, mısır vs. yetiştirilmektedir.

Küçükbaş hayvancılık son yıllarda özellikle keçilerin ormana zarar vermesinden dolayı yasaklanmasından sonra tamamen bitmiştir. Büyükbaş hayvancılığa elverişli yaylalara (süt gölü, evrecik, tek oluk, dört oluk vs.) sahip olmasına rağmen ciddi anlamda büyükbaş hayvancılık yapılmamaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde cami, gasilhane, köy odası ve köy konağı vardır. Köy konağında mutfak ve çok amaçlı yemek salonu imkânı vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köy ve çevresi bazı GSM operatörlerinin kapsama alanındadır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
Yeni Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret4435
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74385.7669
Euro6.37606.4016
Reklam Alanı
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!